Çin “sıfır karbon” hedefini somutlaştırıyor

by alacatinews

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 13. Ulusal Halk Kongresi’nde karbon nötr girişimlerini ilerletmek için proaktif ve ihtiyatlı adımlar atılması çağrısında bulunurken, enerji, gıda, endüstriyel ve tedarik zincirlerinin güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.

En üst siyasi danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (ÇHSDK) Ulusal Komitesi’nin yıllık oturumları olarak bilinen “İki Toplantı” düzenlenirken, karbon emisyonlarını azaltma hedefleri ile enerji ve gıda güvenliği gündemde geniş yer kapladı. Xi, karbon nötrlüğü girişimlerini ilerletmek için proaktif ve ihtiyatlı adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Gerçeklerden uzaklaşmamalı ve hızlı sonuç almak için acele etmemeliyiz.” dedi.

SIFIR KARBON HEDEFİ

Uzmanlar, Çin’in “sıfır karbon” hedefini adım adım takip etmeye ve aynı zamanda enerji güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığının devam ettiğini söylüyor. Enerji endüstrisi web sitesi baş analisti Han Xiaoping, “Bu tür atılımlar, enerji tüketen işletmelere tek boyutlu bir yaklaşım benimsememek, ancak kademeli olarak gelişmiş enerji tasarrufu teknolojisi ve karbon emisyonlarını istikrarlı bir şekilde azaltmak konusunda sağlam bir mesaj gönderdi.” ifadelerine yer verdi.

Halk Siyasi Danışma Konferansı üyesi ve Geely Holding Group’un başkanı olan Li Shufu, ulaşım sektöründe karbon nötrlüğünü hızlandırmak için metanol ve elektrikle çalışan araçların kapsamlı bir şekilde teşvik etmeyi önerdi. Li, benzinli araçlara kıyasla metanol araçların yaklaşık yüzde 21 daha verimli ve yüzde 26 daha az karbondioksit salınımı yaptığını söyledi.

Cumartesi günü Ulusal Halk Kongresi’nde sunulan hükümet çalışma raporuna göre, Çin ve karbon nötrlüğünü elde etmek için düzenli adımlar atacak ve karbon emisyonlarını zirveye çıkarmak için çeşitli eylem planı yürürlüğe girecek.

FOTOVOLTAİK ENERJİ

Rapora göre, ülke düzenli bir şekilde kömür tüketimini azaltacak, büyük ölçekli fotovoltaik enerji santrallerinin planlanmasını teşvik edecek, elektrik şebekesinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elektriği emme kapasitesini artıracak, yeşil ve düşük maliyetli enerji kaynaklarının geliştirilmesini ve uygulanmasını artıracak.

Xiamen Üniversitesi Çin Enerji Ekonomisi Araştırmaları Merkezi Direktörü Lin Boqiang Global Times’a verdiği demeçte, karbon zirvesine doğru düzenli bir şekilde ilerlemek için işletmelerin karbon azaltma hedeflerini gerçeklikle uyumlu olarak belirlemeleri ve yeni temiz enerji arayışlarının bir sonucu olarak enerji kıtlığını önlemeleri gerektiğini söyledi.

Lin, “Bu yıl için önemli işler açısından, geleneksel işletmeler dönüşümlerini hızlandırmalı ve rüzgâr enerjisi ve fotovoltaik üsler inşa etmek için yeni enerjiyi kullanmalı, kömür işletmeleri ise operasyonlarını daha düşük karbonlu ve çevre dostu hale getirmek için ileri teknolojiyi devreye sokmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment