Çin ve Rusya dışişleri bakanları Kamboçya’da bir araya geldi

by alacatinews

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Phnom-Penh’te Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Kamboçya’da bulunan iki bakan, Çin ile Rusya arasındaki stratejik koordinasyonu koruma ve somut işbirliğini artırma konularında mutabık kaldı.

Wang Yi, görüşmede Çin’in Taiwan sorunundaki tutumunu açıklarken, Tek Çin ilkesini savunduklarını yineleyen Rusya’ya teşekkür etti.

Wang Yi, Rusya’yla birlikte merkezinde Birleşmiş Milletler’in yer aldığı  uluslararası sistemin ve uluslararası hukuk temelinde oluşturulan uluslararası düzenin korunmasının yanında, kalıcı güvenlik ve gelişmenin gerçekleştirilmesi için birlikte çaba harcamaya istekli olduklarını söyledi.

Wang Yi, Çin ve Rusya’nın bölgenin gelişmesini ilerleterek, bölgede güvenilir sanayi zincirleri oluşturulmasını desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, hegemonyacı politika izleyen ABD’nin daima uluslararası toplumca genel kabul gören anlayışlara aykırı şekilde davrandığını, ancak bu çabaların bir sonuç vermeyeceğini belirtti.

Lavrov, Çin’le uluslararası hukuku ve BM Şartı’nın amaç ve ilkelerini birlikte korumaya hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmede, BRICS kapsamındaki işbirliği, İran nükleer sorunu ve Kore Yarımadası’ndaki son durum gibi her iki tarafı da ilgilendiren bölgesel ve uluslararası sorunlar da ele alındı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment