Li Qiu sezonu gelenekleri

by alacatinews

Bugün, Çin Ay Takvimi’ne göre Li Qiu günü. Geleneksel 24 sezondan biri olan Li Qiu, sonbaharın gelişi anlamını taşıyor.

Li Qiu sezonuna girilmesinden sonra tarımda hasat dönemine giriliyor. Çin’de bu dönemde toprak tanrısı anılıyor, hasat için kutlamalar yapılıyor. Bunun yanında, kilo aldıran gıdaların tüketilmesine önem veriliyor. Çinliler, bu dönemde karpuz yemeyi de tercih ediyor.

△Shandong eyaletinin Weifang kentinde karpuzları oyarak Liu Qiu “立秋” karakterlerini yazan çocuklar

Sonbaharda kilo aldıran yemekler yenmesi

 

Çinliler sonbaharın başladığı günkü vücut ağırlıklarını yazın başladığı gündeki ağırlıklarıyla karşılaştırırlar. Yaz mevsiminde insanlar genelde kilo kaybeder, dolayısıyla yaz sonunda vücut kuvvetli besinlere ihtiyaç duyar. Bu sebeple sonbaharda kilo aldıran yağlı yemekler tercih edilir.

Karpuz yeme âdeti

Çin’in kuzey ve güneyindeki bazı bölgelerde sonbaharın geldiği günde karpuz yeme geleneği vardır, çünkü karpuz sıcağı giderme ve sonbaharın kuruluğunu önleyerek serinlik getirme etkisine sahiptir.

Çin’in güneyindeki Zhejiang eyaletinin Hangzhou kentinde Li Qiu gününde şeftali yenir. İnsanlar, şeftalinin çekirdeklerini yılbaşı gecesine kadar saklar, o gece ocağa atıp yakarlar. Böylece yıl boyunca vebadan korunabileceklerine inanırlar.

 

△Çin’in kuzeyinde çocuklar sonbaharın başladığı günde karpuz yiyor

△Çin’in kuzeybatısındaki Shanxi eyaletinin Yuncheng kentinde köylüler şeftali topluyor

Tarım ürünlerinin güneşlenmeye bırakılması

Sonbahar, hasat mevsimidir ve çiftçiler hasadı güneşte kurutmaya başlar. Bu etkinlik “tarım ürünlerinin güneşlenmeye bırakılması” geleneğine dönüşmüştür.

△Çin’in güneydoğusundaki Jiangxi eyaletinin Wuyuan kentinde köylüler yetiştirdikleri sebze ve meyveleri güneş altına bırakıyorlar

Wuyuan’da düzenlenen “tarım ürünlerinin güneşlenmesi” festivali  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment