Soyer: “İzmir’de ofis açmak sadece bir başlangıç”

by alacatinews

Sürdürülebilir Kentler Birliği Avrupa Bölge Direktörü Wolfgang Teubner ve Uluslararası Savunuculuk Direktörü Yunus Arıkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Toplantıya Sürdürülebilir Kentler Birliği Genel Sekreteri Gino Van Begin de çevrim içi olarak katıldı. Tüm Akdeniz havzasına hizmet verecek tematik bir ICLEI merkezinin İzmir’de açılmasının değerlendirildiği toplantıda konuşan Başkan Soyer, “İzmir’de ofis açmak sadece bir başlangıç. Birlikte yapacak çok şey var” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) Avrupa Bölge Direktörü Wolfgang Teubner ve Uluslararası Savunuculuk Direktörü Yunus Arıkan’ı makamında ağırladı. ICLEI Genel Sekreteri Gino Van Begin’in de çevrim içi olarak katıldığı toplantıda İzmir’de ICLEI ofisi açılması için yol haritası çizildi. ICLEI Küresel Yönetim Kurulu’nda yer alan Başkan Tunç Soyer toplantıda “İzmir’de ev sahipliği yaptığımız Kültür Zirvesi’nde ortaya attığımız döngüsel kültür kavramı dört ayak üzerine oturuyor. Küresel krizler sadece bu dört ayakla çözülür. Bunlardan birincisi birbirimizle uyum. Çünkü sorunları ancak demokrasi yoluyla çözebiliriz. İkincisi doğayla uyum. Biz doğanın bir parçasıyız, ondan üstün değiliz. Üçüncüsü geçmişle uyum. Zengin bir tarihimiz var. Geçmiş üzerine geleceğimizi kuruyoruz. Dördüncüsü değişimle uyum; iklim kriziyle mücadele için bu önemli. Dünyamızla, gezegenimizle uyum içinde yaşam için bu saydığım dört unsur gerekli. Biz stratejik planlarımızı da buna uyumlu hale getiriyoruz” dedi.
Bu yolda kültürü bir kaldıraç olarak gördüklerini vurgulayan Başkan Soyer, “Kültür bize göre sadece sanat ve müzik değil. Kapsamlı bir kültür tanımı aradık ve bu döngüsel kültür kavramına ulaştık” ifadelerini kullandı.  

“Sizin vizyonunuz ve ICLEI vizyonu uyum içinde”
ICLEI Avrupa Bölge Direktörü Wolfgang Teubner ise İzmir programı kapsamında çok verimli toplantılar yaptıklarını belirterek. Kültüre günlük kültür kavramını da dâhil etmişsiniz. İletişime çok uygun bir dil üretmişsiniz” dedi.
ICLEI Genel Sekreteri Gino Van Begin de “Biz de sürdürülebilir kalkınmadan bahsediyoruz. Bu, insan merkezli olmalı. Dirençli olmak da kalkınmamızın temelinde yer alıyor. Görüyorum ki sizin vizyonunuz ve ICLEI vizyonu uyum içinde. Sizin gibi biz de vatandaşların da değişimin bir parçası olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ICLEI’nin hem küresel hem de Türkiye’deki görünürlüğünü arttırmalıyız”
Başkan Soyer, ICLEI’nin İzmir’de bir ofisinin olmasının bu amaçlar doğrultusundaki çalışmaları destekleyeceğini belirterek “ICLEI’nin görünürlüğünü artırmak için yollar bulmalıyız. İzmir’de ofis açmak sadece bir başlangıç. Daha çok çalışmaya hazırız. Birlikte yapacak çok şey var” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir Kentler Birliği nedir?
ICLEI – Sürdürülebilir Kentler Birliği, sürdürülebilir kentsel kalkınmayı odağına almış 2,500’ün üzerinde yerel ve bölgesel yönetim ile birlikte çalışan küresel bir ağdır. ICLEI’nin dünya çapında 24 ofisinde sayıları 400’e varan uzman görev yapmaktadır. 125’den fazla ülkede aktiftir.
Sürdürülebilirlik politikalarını şekillendirmekte ve düşük emisyonlu, doğa temelli, eşitlikçi, dirençli ve döngüsel kalkınma için yereldeki aksiyonlara yön vermektedir. Üç Rio Sözleşmesi’nde ve ilgili süreçlerde, Küresel Görev Gücü adına koordinasyondan sorumlu kurum olan ICLEI, yerel ve bölgesel yönetimlerin, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması kapsamındaki çalışmalarına öncülük etmektedir.
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment