“Taiwan ziyareti Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeline aykırı”

by alacatinews

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taiwan Adası’na yönelik kriz yaratan ziyareti ve yarattığı sonuçlar dünya tarafından dikkatle izleniyor. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cheng Weihua, Washington yönetiminin Çin-ABD ilişkilerinin kuruluşunu teşkil eden temel belgeleri ihlal ettiğini vurguladı. Weihua, ABD’nin verdiği sözlerle uygulamaları arasındaki farklara dikkat çekti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin uyarılarına rağmen Taiwan Adası’nı ziyaret etti. Asya-Pasifik’te gerilim yaratan bu hamlenin sonuçlarını Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cheng Weihua, CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programında değerlendirdi. Weihua, şunları söyledi:

“Pelosi’nin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı ve bu ülkenin üçüncü ismi olarak ABD Devlet Başkanlığının vekâlet sıralamasındaki ikinci isim olarak Taiwan ziyaretini yapması ‘Tek Çin’ prensibine ciddi bir şekilde aykırıdır. Çin-ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin Üç Ortak Bildiri’nin belirlediği prensiplere tamamen aykırı.”

Weihua, bu ziyaretin “Çin’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ciddi şekilde zedelediğini Taiwan Boğazı’nın iki yakasındaki barışı ve istikrara ciddi şekilde zarar verdiğini, Taiwan bağımsızlığı yanlısı bölücülük güçlerine çok yanlış sinyaller verdiğini,” ifade etti. Weihua, “Ziyaret, Çin ve ABD arasındaki siyasi ilişkilerin temeline ciddi darbe vuruyor.” dedi.

“ABD’NİN İKİYÜZLÜ POLİTİKASINI BÜTÜN DÜNYA GÖRDÜ”

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile son görüşmesinde Amerikan yönetiminin ‘Tek Çin’ ilkesine bağlı olduğunu vurgulamıştı. Müstaşar Cheng Weihua, Biden’ın bu taahhüdüne rağmen Pelosi’nin adayı ziyaret etmesini şu şekilde değerlendirdi:

“Bütün dünyanın gördüğü gibi ABD tarafı Taiwan konusunda sözünde bir şey söylüyor ama eylemde başka bir şey yapıyor. Asıl amacı ise Taiwan kartını kullanarak Çin’in gelişimini, Çin’in yükselişini engellemektir.”

“TEYAKKUZDA BULUNMAMIZ GEREKİYOR”

ABD’nin Türkiye’nin terör örgütü olarak tanımladığı yapılara destek vermesine de değinen Weihua, Türkiye kamuoyunun da ABD’nin bir biriyle uyuşmayan söylem ve eylemlerini gördüğünü söyledi:

“Türkiye’de ABD’nin bu ikiyüzlülüğünü herkes açık ve net bir şekilde görüyor. Bir tarafta Türkiye ile müttefik ve terörle mücadelede konusunda iş birliği yapmasını taahhüt veriyor ama diğer tarafta da Türkiye’nin gösterdiği terör örgütlerine destek ve silahlar veriyor. Buna karşı çok teyakkuzda bulunmamız gerekiyor.”

“ULUSLARASI NORMLAR VE HUKUK İÇİNDE HAREKET EDECEĞİZ”

Çin tarafının kriz olmaması için yoğun diplomatik çaba gösterdiğini kaydeden Weihua, krizin ABD tarafından bilinci bir şekilde çıkarıldığını vurguladı. Weihua, Çin’in “kapsamlı ve zamanlı” karşılık vereceğini belirtti:

“Bizim amacımız Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaktır. Uluslararası normlar ve uluslararası hukuk içinde hareket edeceğiz. Bundan sonra Taiwan yerel yönetimi ve ABD tarafının bu yanlışlığının yarattığı olumsuz etkiyi gidermesi de önemli. Ona göre hareket edeceğiz.”

“DÜNYA ÇİN VE ABD’DEN İŞ BİRLİĞİ BEKLİYOR”             

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cheng Weihua, Çin-ABD ilişkilerinde tarafların sorumluluk içerisinde hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı ve şöyle devam etti:

“Çin ve ABD arasındaki ilişkiler zannediyorum günümüzde uluslararası ilişkilerde en önemli ikili ilişkilerden bir tanesidir. Şu anda dünyamızda bütün uluslararası camia ile ülkeler Çin ve ABD’nin öncü rolü oynayarak dünyanın barışı güvenliği kalkınması ve refahını gerçekleştirmesi için iş birliği yapmasını bekliyor. Bu da iki büyük devletin sorumluluğudur.”

“Çin ile ABD iki önemli ülke olarak doğru karşılıklı saygı, barış içerisinde birlikte yaşama, karşı karşıya gelmeme ve iş birliği ile kazan kazan prensiplerine dayalı olarak ilişkilerini sürdürmeli.” diyen Weihua “Şu anki yanlışlık nasıl düzeltilebilir? ABD derhal Taiwan kartını oynamayı, Taiwan sorununu bahane ederek Çin’in iç işlerine karışmayı ve her şekilde Taiwan bağımsızlığı bölücü güçlerine destek vermeyi durdurmalı.” dedi.

ABD’nin Taiwan konusunda verdiği taahhütlere davranması gerektiğini belirten Müsteşar Weihua, ABD’nin “Tek Çin ilkesi ile Çin ve ABD arasındaki Üç Ortak Bildiri’nin belirttiği prensipleri yerine getirmesi bizim talebimizdir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment